آزمایشگاهها, صنعت شیشه

شیشه ایمنی سیلیکاتی سودالایم

معرفی آزمایشگاه شیشه ایمنی سیلیکاتی سودا لایم مقاوم حرارتی شیشه یکی از مواد معدنی و غیر آلی است که از گذشته های دور مورد استفاده قرار می گرفته است. شیشه های معمولی بافتی سخت داشته و به آسانی شکسته می‌شدند، اما امروزه به کمک محققان و کارشناسان شیشه‌ های متنوعی ساخته و وارد بازار شده‌اند که به مانند شیشه های معمولی و قدیمی از شکنندگی بالایی برخوردار نبوده و بافت محکم تری دارند.
اصلی‌ترین و مهم‌ترین ماده اولیه شیشه، سیلیس است که از شن و ماسه گرفته می شود. برای تولید شیشه، شن و ماسه سیلیس به همراه مواد دیگری ذوب شده، سپس سرد شده و ماده ای شفاف ایجاد می گردد.
شیشه های ایمنی سیلیکاتی سودالایم که اغلب با نام شیشه های سکوریت در بازار معروف هستند، یکی از انواع شیشه های پرکاربردی می باشند که امروزه اغلب در مکان هایی که مقاومت و استحکام شیشه باید در برابر فشار و ضربه و حرارت بالا باشد، مورد استفاده قرار می گیرند و به کار برده می شوند. شیشه سکوریت امروزه در صنعت ساختمان سازی مورد توجه قرار گرفته و بیش از هر زمان دیگری از آن‌ها استفاده می شود.
برای سکوریت کردن شیشه ها ابتدا شیشه های معمولی را در اندازه های دلخواه برش داده و طرح های مورد نظر بر روی آن‌ها اعمال می شود. سپس در یک فرآیند حرارت دهی، این شیشه ها تبدیل به سکوریت شده و دوام و مقاومت بالایی خواهند یافت.
شیشه سکوریت در مقیاس ضخامت، در ضخامت های یکسان با شیشه های ساده در برابر شکستگی مقاومت بیشتری دارد، به طوری که به راحتی می توان گفت که مقاومت مکانیکی آن چندین برابر بیشتر است. در صورتی هم که شیشه بشکند، برخلاف شیشه های ساده به قطعات کوچک با لبه های صیقلی تبدیل می شود که قدرت برش ندارند و عملا خاصیت برندگی شیشه ی خام را از دست داده اند.
برای بررسی استاندارد این نوع از شیشه ها کارشناسان پس از تولید، به آزمایش آن ها می پردازند. از این آزمایشات می توان به مطابقت ابعاد و ضخامت، گونیا بودن، اندازه گیری خم کلی، اعواج ناشی از موج غلتک، تغییرات لبه و مشخصات شکست آن ها اشاره کرد.
در سال 1394 و همگام با توسعه آزمایشگاه تسنیم بنای پارس در زمینه ساختمانی و معدنی، آزمون شیشه های ساختمانی – ایمنی آبدیده حرارتی (سکوریت)، مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 2385 میسر گردید.لازم به ذکر است این استاندارد در سال 1398برای دومین بار مورد تجدید نظر قرار گرفت و نام آن به شیشه ایمنی سیلیکاتی سودا-لایم مقاوم حرارتی تغییر یافت. مدت زمان انجام آزمون این فرآورده 24 ساعت می باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشترمی توانید از فرم زیر جهت ارتباط با ما استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code