آزمایشگاهها, صنعت شیشه

شیشه خودرو(لایه دار نوع A، B و نشکن)

شیشه، عضو مهمی در بدنه خودرو است که قطعات داخل کابین و سرنشینان را در برابر صدا، اشعه ماورا بنفش، خاک، سرما، گرما، باد و باران محافظت می‌کند. همچنین این وسیله، کمک بزرگی به راننده برای دید درست و پیش‌گیری از هر گونه حادثه و تصادف است.در حالت کلی در ساخت شیشه های خودرو از دو نوع شیشه اصلی لمینت و سکوریت استفاده می شود. ساختار شیشه های لمینت بسیار مستحکم و نشکن است. از آن جا که اصلی ترین شیشه در اتومبیل که موجب خطرات جانی برای سرنشینان آن می شود، شیشه جلوی خودرو است، برای ساخت شیشه جلو از شیشه های لمینت استفاده می شود و برای شیشه های کناری و عقب خودرو از شیشه های ایمنیسکوریت استفاده می شود. شیشه ی ایمنی شیشه سکوریت نیز موجب امنیت سرنشینان خودرو می شوند و در هنگام رخ دادن تصادف آسیبی به کسانی که در خودرو هستند نمی رسد.
به طور کلی در شيشه هاي لامينيت از يک فيلم پلاستيکي به نام PVB برگرفته از(Polyvinyl Butyral ) که به وسيله دو لايه شيشه احاطه شده، استفاده مي شود. لايه PVB شيشه ها را در هنگام شکست در جاي خود نگه داشته و از پرتاب شدن خرده هاي شيشه که باعث ايجاد جراحت براي سرنشينان خواهد شد، جلوگيري مي کند همچنين به دليل داشتن خاصيت ارتجاعي از پرتاب شدن سرنشينان به خارج از خودرو در هنگام حوادث احتمالي نيز جلوگيري مي کند .
شیشه‌های غیر از بخش جلویی خودرو، لایه P.V.B ندارند؛ اما دارای استحکام نسبتا مناسبی هستند. این نوع به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای جلوگیری از آسیب‌ رسیدن به سرنشینان ماشین، خرده‌های آن پس از شکستگی خاصیت برندگی نداشته باشند.
آزمون های لازم جهت تعیین کیفیت این شیشه ها با توجه به نوع آن شامل اندازه گیری ضخامت و الزامات ابعادی، خرد شوندگی، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر نفوذ گلوله، مقاومت در برابر ضربه مدل سر، مقاومت سایشی، مقاومت در برابر دمای بالا، مقاومت در برابر پرتوی فرابنفش، مقاوومت در برابر رطوبت، میزان عبور نور مرئی، واپیچش نور(اعوجاج)، انحراف نور(جدایش تصویر ثانویه)، شناسایی رنگ ها و تعیین تطابق ویژگی های ظاهری می باشد.
آزمایشگاه تسنیم بنای پارس در سال 1397 با صرف هزینه زیادی موفق به تجهیز و راه اندازی اولین آزمایشگاه بخش خصوصی در زمینه آزمون های شیشه لایه دار نوع A ، B و نشکن گردید.جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از طریق فرم تماس با ما جهت ارتباط با آزمایشگاه استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code