آزمایشگاهها, صنعت شیشه

شیشه فلوت

شیشه فلوت (Float) در لغت به معنای شناور می باشد که اشاره به روش تولید این محصول دارد. به طوریکه این شیشه ها بعد از بیرون آمدن از کوره برای صاف و مسطح شدن در حوضچه ی مذاب قلع به صورت شناور غوطه ور میگردند تا تبدیل به این محصول شوند. علت استفاده از فلز قلع برای این کار به این دلیل است که این فلز دارای گرانروی بالاتری نسبت به فلزات مشابه است. همچنین قلع از قیمت نسبتا ارزانی برخوردار است. علاوه بر این، كمترين واكنش با مذاب شيشه در 1050 درجه سانتی‌گراد و كمترين فشار بخار را دارد.
شیشه فلوت به شیشه تخت یا ساده نیز شهرت دارد. این نوع از شیشه جزو ابتدایی ترین انواع شیشه بوده که قدمتی چند ده ساله دارد. این محصول در حال حاضر در صنعت آینه بیشتر از شیشه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
از مزایای شیشه ی فلوت می توان به ظاهر زیبا، صاف و یکدست آن، شفافیت بالا و نیز قابلیت برش این شیشه ها به ابعاد دلخواه اشاره کرد. همچنین امکان تولید این شیشه ها در ضخامت های کم نیز فراهم می باشد.
نکته ی مهم دیگر ویژگی خرد شدگی شیشه های فلوت می باشد که با توجه به این که این شیشه ها فرآیند سکوریت شدن را پشت سر نگداشته اند در صورت خرد شدن به قطعات درشت، تیز و برنده شکسته می شوند. بنابراین در مواقعی که امنیت محیط بسیار مهم است، عموما شاهد استفاده از شیشه های سکوریت هستیم. اما اگر تنها نصب یک شیشه در محیط اهمیت دارد و تامین امنیت مساله ی مهمی نیست می توان به سراغ شیشه های فلوت رفت.
آزمون های مورد نیاز جهت دریافت نشان استاندارد این محصول شامل انطباق الزامات ابعادی و کیفی می باشد.
الزامات ابعادی شامل تعیین ضخامت، طول، عرض و گونیا بودن می باشد. الزامات کیفی نیز شامل روش های مشاهده و اندازه گیری نقص های نوری و نقص های چشمی در این محصول است.
آزمایشگاه تسنیم بنای پارس در سال 1397 موفق به اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت برای آزمون کنترل کیفیت شیشه فلوت به شماره ی استاندارد3-10673گردید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از طریق فرم تماس با ما جهت ارتباط با آزمایشگاه استفاده نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code